Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technické novinky na hasičce

7.12. 2011

TECHNICKÉ NOVINKY VE VYBAVENÍ JEDNOTKY 2011

V letošním roce do výbavy vrahovické jednotky přibyly tyto technické a osobní prostředky:

          Za přispění Olomouckého kraje a města Prostějova bylo pořízeno:

logo-olk.jpg

 znakpv.gif

 

 

 

         - 4 kusy LED svítilen Steam light Survivor do výbušného prostředí

       - Vyprošťovací a páčící nástroj Hooligen

       - Proudnice B Pavliš (bude umístěna na lafetě naší CAS)

       - Kanálový krtek C Pavliš

       - Přiměšovací tubus C na kartuše Pavliš (pro tuhá smáčedla)

 znakpv.gif

 a přímo z finančních prostředků města Prostějova :

 

 

        - Sada sorpčních materiálů pro úniky nebezpečných látek v sudu

        - Sada zdravotnického materiálu (krční límce atd.)

        - Vrtačka pro opravy techniky

        - Vysavač Partner na likvidaci hmyzu (nahradil vysavač Jonsered)

        - Pilka a sběrač na sorbenty na teleskopický trhací hák Lopour

        - Proudnice Turbo Pohorie

        P1030599 

 

    16.1. 2011

Jak jsem vás již informoval na podzim loňského roku, obdrželi jsme darem od Olomouckého kraje toto vybavení :

- motorový rozbrušovací agregát Husqvarna K760 (k tomuto agregátu byl dokoupen diamantový řezný kotouč 350mm z prostředků města Prostějov)

- motorovou řetězovou pilu Husqvarna 365

- motorové kalové čerpadlo vč. příslušenství HERON W80

Během uplynulého období došlo k zaběhnutí uvedených agregátů a také k montáži držáků na tuto výbavu do našich vozidel. Nově je tedy zabudován rozbrus v levé přední skříni našeho MANa. Do našeho DA Ford byl vyroben nový držák pro motorovou kalovku Heron a zároveň upraveny držáky savic na typ "B". Držák pro kalovku byl vyroben tak, aby se dal během krátké chvíli odmontovat a nadále jsme mohli převážet stříkačku Ziegler. Tyto držáky do obou vozidel a samotnou instalaci prováděli svépomocí naši členové a za to jim patří velký dík. Zároveň patří poděkování panu Zdeňku Vantuchovi z Vrahovic za pomoc při výrobě držáku do DA Ford.

Koncem roku 2010 jsme ale doplňovali další potřebnou výbavu. Takže do výbavy nově přibylo:

- průmyslový vysavač od firmy Globaltek s 10ti metrovou sací hadicí a třemi motory. Tento vysavač je vybaven nerezovou 60ti litrovou nádobou a vypouštěcí hadicí. Bude využíván při likvidačních pracech po zátopách a přívalových deštích ve větších prostorách a suterénech budov.

- protože nám zkončila životnost prostředků ve výškách, museli jsme doplnit 6 kusů nových opasků, postroj Expert a evakuační trojúhelník od firmy SingingRock. Tato značka byla zvolena kvůli své kvalitě, prodloužené životnosti na 10 let a také dostupnosti pro revize.

- kvůli dosluhujícímu staršímu elektrickému kalovému čerpadlu jsme zakoupili druhé čerpadlo AS 215 od firmy HCP. Ve výbavě již jedno máme a jsme s ním maximálně spokojeni.

- po zkušenostech ze zásahů jsme také doplnili naše zásahové hadice. Kvůli rozeznatelnosti  a hlavně snažší manévrovatelnosti při zásahu byly pořízeny hadice Haberkorn C42 reflex a to celkem 12 kusů. Nově jsou již také v CAS MAN připraveny k zásahu. Doplní naše osvědčené Zieglery C42, kterých jsme ale bohužel za poslední dobu u zásahů několik poškodili.

- Do výbavy přibyl také dalekohled Vanguard, který je v CAS MAN umístěn v kabině a je k dispozici veliteli při výjezdech.

- Také jsme ve spolupráci s firmou Techlan  zakoupili příslušenství k našemu navijáku na CAS MAN. Konkrétně textilní úvazky, lanovou kladku na 6 tun a drobné příslušenství.

Všechno toto vybavení bylo hrazeno z prostředků města Prostějov, za což patří velký dík a jsme rádi, že můžeme výbavu neustále doplňovat.

Větší část pořízeného vybavení a umístění ve vozidlech si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

P1020619

Za zmíňku také stojí to, že jsme od prosince začali využívat svolávací systém HZS Olomouckého kraje pro JSDH, který se jmenuje AMDS, což je generované automatické telefonní volaní na mobil hasiče, kdy zprávu o výjezdu hlásí automat. Do tohoto systému máme zapojeno 10 hasičů a v kombinaci se svolávacím systémem Kango+ funguje dobře, o čemž jsme se přesvědčili při výjezdech v prosinci. 

 

    20. 2. 2010

V průběhu měsíce února jsme pro všechny naše výjezdové členy zařadili do užívání nové kvalitní zásahové rukavice, které nám dodala firma Holík ze Zlína. Protože naše původní rukavice Profiline už dávno dosloužily a většině členů se úplně rozpadly, bylo městem Prostějov rozhodnuto o zakoupení nových rukavic. Nebyla to sice nijak levná záležitost, ale jsme přesvědčeni, že rukavice přispějí k větší bezpečnosti hasičů u zásahů, zejména požárů.

No a k samotným rukavicím: musím ocenit velmi kvalitní jednání obchodního zástupce firmy, který nám rukavice osobně předvedl, za což s odstupem děkuji. Pak už bylo na každém hasiči, jaký přesně typ zvolí, aby mu co nejvíce vyhovoval. Navíc jsme jako jedni z prvních obdrželi úplně nový 3D střih rukavic. Rukavice obsahují membrány proti vlhkosti, proti ohni a proti proříznutí.

Většina z nás pak zvolila typ ANGEL (který patří mezi nejlepší), někteří pak typ KARLA a CRYSTAL. Doufáme, že nám rukavice budou dlouho dobře sloužit.

Více o rukavicích se dočtete na stránkách výrobce:                              http://www.holik-international.cz/hasici/

 

     6. 12. 2009

Koncem listopadu jsme do svého vybavení zařadili několik novinek ve vybavení. Hlavní byl nedávno představený naviják na MANu. Ale i ty další jsou potřebné a v krátkosti se budu snažit všechny představit. Takže co máme nového? :

sadu vakouových dlah POLY

Sada se skládá z vakuové dlahy na dolní končetinu, horní končetinu, vakuové pumpy a přepravní tašky. Nasazení dlah je jednoduché. Obě dlahy jsou omyvatelné a lehce udržovatelné. Budou sloužit při zásazích, kde bude nutná fixace zraněných. Celá sada je umístěna v CAS MAN.

svítilny na přilbu LED-LENSER T7

Členům naší čety, kteří doposud svítilnu na přilbách neměli, jsme dokoupili nové. Dlouho jsme zvažovali, jestli zůstat u PELI 2410, nebo přejít konkurenci. Nakonec jsme zvolili druhou variantu a nakoupili svítilny německého výrobce LED-LENSER T7. A určitě jsme udělali dobře. Za stejnou cenu má svítilna několikanásobně vyšší svítivost, výdrž baterií a hlavně je celá kovová. Je odobná vůči vlhkosti a manipulace s ní je velmi snadná. Ke svítilně byly dokoupeny i dural držáky na přilbu. Sortiment pro nás až dosud neznámé značky naleznete na: http://www.led-lenser.cz/

vyváděcí evakuační masky Dräger Parat C

Jak už název napovídá, jedná se o záchranné evakuační masky. Vlastníme 2 kusy a ty jsou umístěny v naší cisterně. Budou sloužit jako záchranný prostředek při požárech výškových budov, zejména obytných a to v případech, kdyby se kvůli kouři muselo evakuovat větší počet lidí. Zjednodušeně řečeno, jedná se vlastně o jakýsi pytlík přes hlavu, který má vlastní filtr, který pohlcuje škodlivy u požáru. Zachraňovaná osoba pak může být vyvedena přes zakouřený prostor. Tyto masky používají i naši profesionální kolegové v Prostějově a na jejich doporučení jsme je zařadili do výbavy i my.

Nomexové obaly na DP Dräger PSS90

kvůli vyšší ochraně našich dýchacích přístrojů Dräger nám byly zakoupeny obaly na tlakové lahve a přístroj je lépe chráněn. 

Přezbrojení kapesních radiostanic

V průběhu roku nám byly od městské policie přeřazeny jejich bývalé kapesní radiostanice Motorola GP344. Jedná se o malé a spolehlivé vysílačky. Došlo kompletně k jejich přeprogramování. U naší čety nahradily staré GP300. Všechny zánovní vysílačky jsou vybaveny externím mikrofonem pro snadnější obsluhu. Celkem jich u nás slouží 7 kusů, ostatní byly rozděleny v rámci celé prostějovské dobrovolné jednotky.

Sada pro požáry komínů+infra teploměr

Pro požáry komínů, ke kterým nám doposud chyběla výbava, nám byly zakoupena sada pro tyto typy událostí. Sada je v plastovém kufru a obsahuje kominická sluníčka, řetaz 20m, lopatky a kominické zrcátko. Kvůli snadnější orientaci teploty hoření v komínu a teploty komínu samotného přibyl do naší výbavy další pomocník. Infra teplomět Voltcraft. Jedná se o bezdotykový teploměr, který umí měřit teploty do 1200°C.

 

Veškeré vybavení financovalo město Prostějov s malým přispěním Olomouckého kraje, který poskytl dotaci na pořízení svítilen na přilby.

 

 

  29. 11. 2009

Přesně po 6-ti letech, co máme v užívání naší zánovní CAS MAN, byla naše cisterna konečně vybavena navijákem pro technické zásahy. Vloni se podařilo CASku vybavit osvětlovacím stožárem 4x500W a letos tedy navijákem. Je to pro nás taková malá oslava, po šesti letech starostí má konečně to, co současné moderní CASky ve standartním vybavení.

Ale teď k samotnému navijáku. Ten jsme mohli pořídit díky dotaci Olomouckého kraje na nákup vybavení JSDH a také díky našemu zřizovateli-městu Prostějov, které uhradilo více jak 50% nákladů. Montáž navijáku provedla v minulém týdnu firma Karoseria a.s. Brno. A myslíme, že velmi dobře a tímto děkujeme za technické provedení montáže. Jak můžete sami posoudit na fotkách, naviják je schován pod předním nárazníkem a nepřesahuje obrysy vozidla. Naviják je namontován napevno. Samotný naviják značky POWER WINCH je elektrický s napájením na 24V, s maximální tažnou silou 5,4 tun a ocelovým lanem 25m. Je ovládán buď dálkovým ovládáním a nebo panelem na kabelu, který se k navijáku musí připojit. Naviják budeme využívat k technickým zásahům, jako např. při odstraňování překážek z komunikací, vyprošťování předmětů apod.

Tímto velmi děkuji za poskytnutí finančních prostředků na pořízení navijáku          Olomouckému kraji  a  městu Prostějov.

 

28.4.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak první avizovaná novinka je tu. Od neděle 3.8. jsme na naší hasičské zbrojnici napojeni na vysokorychlostní internet. Byla uzavřena smlouva s prostějovským os. PV Free Net http://mail.pvfree.net/pvweb_rs/ a naší věž od neděle "zdobí" nový vysílač internetu. Díky perfektní práci techniků a nadšenců z PV Free Netu vše funguje jak má. Další technické novinky ohledně internetu přijdou později a budou závislé na finanční náročnosti. Poděkování patří Pavlu Jamrichovi, který to za hasiče "jistil".

                                             Obrazek

                                           

 

Včera proběhla velká inovace našeho výstražného a zvukového zařízení na naší cisterně MAN. Díky skvělé práci našich strojníků při montáži (pánové Sedláček, Mráček a Jamrich) a také servisního technika KEB-EGE Davida Lakomého máme na autě namontovánu jedinečnou rampu s LED moduly. Jedná se konkrétně o produkt americké firmy Woodway Whelen a rampa nese název FREEDOM. Jedná se o širokou rampu, kterou máme osazenu 8 moduly. 4 blikají přímo vpřed a 4 šikmo v rozích. Každý modul má 6 LED diod ve spodní řadě a 6 diod v horní řadě, celkem má tedy rampa 96 diod. Podle naších informací je to první rampa FREEDOM, která je namontována na hasičském vozidle na Moravě. Jako siréna byla zvolena u nás osvědčená 295 SLSA1 Whelen, kterou máme na DA Ford a jako reproduktor nylonový Whelen 315L, který jsme umístili na přední masku a který "nádherně zní" :-) Celá tato výměna byla realizována díky dlouhodobé spolupráci s firmou KEB-EGE Kájov a firmou FD Servis Praha, konkretně pana Maška.  Získali jsme opravdu jedinečnou konbinaci VRZu, která zase o něco víc zviditelní naši CAS MAN. Více o výstražných zařízením, které dodává FD Servis Praha naleznete zde: http://www.fdservispraha.cz/

Slibujeme, že během měsíce května provedeme aktualizaci fotek naší CAS MAN, zejména pozměněného uspořádání výbavy a všech technických novinek.

27.11.2008

V listopadu 2008 nám do užívání přibyla nová výbava. V první řadě nám byl technikem firmy KEB-EGE a našimi strojníky namontován na naši CAS MAN nový teleskopický osvětlovací stožár TVS01 s reflektory 4x500W. Tento tolik potřebný pomocník pro zásahy v noci byl zakoupen díky dotaci od Olomouckého kraje a za přispění města Prostějov. Velmi za to děkujeme. Stožár bude ještě doplněn nízkým LED majáčkem pro velkou viditelnost MANa u zásahu. Technické parametry tohoto stožáru české výroby naleznete zde: http://www.teleskopickestozary.cz/

Dále se nám díky velkému pochopení firmy KEB-EGE Kájov a firmě FD Servis Praha, konkretně pana Maška, podařilo naši CAS MAN dovybavit dalšími výstražnými světelnými prvky. Konkrétně se jedná o spičková LED přídavná světla LIN 3 americké značky WHELEN, která jsou nádherně vidět. Jeden pár byl přidán na přední masku MANa a po každé straně nástavby jeden kus pro lepší viditelnost z boku vozidla při zastavení u zásahu. Dva páry na přední masce blikají napřeskáčku a tak je naše CASka vidět i za provozu ve dne. Tato LED světla máme již na našem DA Ford a velmi se nám osvědčila. Více o výstražných zařízením, které dodává FD Servis Praha naleznete zde: http://www.fdservispraha.cz/

Další novinkou je zakoupení vysokotlakého čističe Wap značky Kärcher 5/11. Tento nám bude sloužit zejména pro mytí vozidel a výbavy po zásazích. Lze jej také použít pro čištění komunikací a podobně zasažených míst.